Artefakty

Mjølner

Mjølner - bojowy młot boga Thora. Gdy Thor rzucał swym młotem, ten zawsze do niego wracał. Wierzono również, że przy uderzeniu broń wyzwalała piorun.

200px-Mjollnir.png

Jego znaczenie związane jest z trzecią runą Futharku Starszego - z runą Thurisaz (Thorn, Þorn). Jest symbolem wojowników i Jarlów (szlachetnie urodzonych). W dokładnym tłumaczeniu oznacza ten, który miażdzy. Został wykonany przez Broka i Eitria. Pomaga osiągać cele i sukcesy w handlu, chroni przed stratami i niepowodzeniami. Zawiera w sobie aspekt falliczny. Jako przedmiot magiczny - wskazany do noszenia przez mężczyzn. Jeden z pierwszych symboli wiary (podobnie jak krzyż w chrześcijaństwie) noszony przez wyznawców.

Pewien olbrzym imieniem Thrym ukradł Mjöllnir, a w zamian za niego zażądał małżeństwa z Freją. Za radą Heimdalla - boga, strażnika Asgardu, który nigdy nie śpi — Thor przebrał się za Freje, osłoniwszy się welonem, wraz z Lokim udał się do Jötunheimu - krainy olbrzymów. Bogowie, którzy zamierzali odebrać bezcenny młot, zostali ciepło i miło przyjęci. Olbrzymi wyprawili wesele, podczas którego Thor zjadł osiem łososi i woła, czym wprawił w konsternację biesiadników. Loki wytłumaczył go sprytnie mówiąc, iż „panna młoda" z tęsknoty za Thrymem nie jadła aż przez tydzień. Podobnież kiedy olbrzym ujrzał błyszczące oczy Thora, kiedy usiłował pocałować oblubienicę, Loki powiedział, iż „Freja" nie mogła spać, gdyż oczekiwała na spotkanie z ukochanym. Po pewnym czasie, zgodnie z tradycją, złożono na łonie „panny młodej" Mjöllnira, by przypieczętować akt małżeństwa. Wtedy to Thor pochwycił swoją broń i wymordował Thryma oraz weselników.

Nawet po przyjęciu chrztu czczono w wielu miejscach dawnego boga błyskawic; w licznych grobach na terenie Skandynawii z XII i XIII w. archeolodzy znaleźli oprócz krzyżyków, również miniatury młota Mjornira. Dośc dlugo kult Thora utrzymywał się w Islandii, gdzie współistniał jeszcze z nową wiarą przez kilka stuleci po przyjęciu chrześcijaństwa. Chrystianizowani Germanowie dość szybko utożsamili Archanioła Michała ze swoim dawnym bóstwem, gdyż książe archaniołów był podobnie jak Thor przedstawicielem sił niebiańskich, opiekował się ludżmi, a co najważniejsze – walczył i zwyciężal smoka (zwanego również „wężem starodawnym”).

Hliðskjálf

Hliðskjálf (Lidskjalv) - w mitologii nordyckiej tron Odyna znajdujący się w Asgardzie, pozwalający mu zobaczyć co dzieje się we wszystkich dziewięciu światach.

© 2008 Copyright by Qba Protected by BOWI & AntySPAM